9 פרמטרים תואמי עקרונות תודעה, להשתלבות בעולם תעסוקה משתנה

עודכן: 25 באפר׳ 2021

עולם התעסוקה משתנה!

עולם התעסוקה של ימינו הולך ומקבל מאפיינים המכונים v.u.c.a world. מאפיינים של תנודתיות (volatility), אי-ודאות (uncertainty), מורכבות (complexity) ועמימות (ambiguity).

אלו הם בדיוק המאפיינים של כל מערכת העוברת לסקאלה יותר גבוהה ומהירה של תפקוד, כמו לעלות למצב צבירה יותר גבוה, וזה קורה מהר מהצפוי.


אז מה עושים?

עולם מלא תהפוכות שכזה יכול להיות גם מפחיד מאוד וגם מלהיב מאוד! נראה שכדי לעלות יותר על הצד המלהיב, אין לנו ברירה אלא לסמוך על כישורינו האישיים שיהוו לנו מרכז ועוגן שתמיד ייצבו אותנו מול רוחות השינוי.


זה אומר שעל מנת לתפקד, להנות ולהצליח בעולם כזה (שלא נערכנו אליו כלל בחינוך שקיבלנו) נידרש ״לקחת את עצמנו בידיים״ ולהכשיר את עצמנו בכישורים שמכונים ״רכים״ שאם אין לנו את הרלוונטיים לנו, כנראה נמצא עצמנו תקועים בקריירה-

כישורים כמו: רהיטות בדיבור ובכתיבה, גישה לפתרון בעיות מורכבות, חוסן מול מצבי לחץ, מנהיגות שאינה נשענת על סמכות, גמישות מחשבתית, חוסן וויסות רגשי, תקשורת בהירה, יכולת הצגה עצמית, יכולת משא ומתן, חשיבה ביקורתית, יכולת לספר סיפור, דיבור בפני קהל, אינטיליגנציה רגשית…

הרשימה ארוכה.


אז מהיכן מתחילים? ואיך?


9 וקטורים של שינוי:

אם תקדמו אותם ברצינות תבססו לעצמכם עוגן משלכם שיקדם אתכם בעקביות בסלילת דרככם האישית. על אף כל התהפוכות מסביב, תדעו מהו הצעד הבא שלכם ברגע הנכון ואם לא תדעו, לא תיבהלו מזה:


1. מודעות -

להעלאת מודעות עצמית יש חשיבות עליונה. מודעות היא המפתח - מה שלא עולה ״על המסך״ בתודעה פשוט לא קיים וממילא לא תוכלו להשפיע עליו. בעולם משתנה עולים נתונים חדשים לחישוב כל הזמן. אם לא נאפשר לעצמנו זמן שקט להתבוננות, לא נוכל להתחיל אפילו להתמודד עם מצבים משתנים. זמן התבוננות יאפשר לנו לזהות גבולות שנחצו, אינטראקציות שכן/לא עבדו, ביטוי עצמי שכן/לא היה מספק, לחקור סיבות שורש, לזהות מיומנות חסרה, לאפשר לפתרון יצירתי להגיע, לרעיונות להגיע…

התעקשו לאפשר לעצמכם זמן כזה יום יומית! לא צריך יותר מאשר כמה דקות של שקט לבד להתבוננות על מה שלומי, מה עובר עלי, מה הניע אותי, מה קרה שם היום… אפשר עם מחברת בכתיבה כנה ללא שפיטה או סתם לבהות - לכל אחד דרך משלו. שימו לב לתחושות שלכם ומתי רגשות אינטנסיביים מטים את שיקול הדעת שלכם בצורה לא עניינית. פנו לכך זמן מוגדר ביומן כהרגל שבשגרה, שתפו קרובים תומכים.


2. למידת עומק -

אל תתפתו לקפוץ לפתרונות מהירים כדי למלא מהר מהר את הואקום של אי הודאות. על מנת לקדם את עצמכם או את הפרוייקטים שלכם תעצרו הרבה פעמים לחשוב, לבדוק, לחקור, לשאול שאלות עומק שוב ושוב. ככל שמגיעים שינויים, בררו דברים מבפנים תחילה - מהם הערכים החשובים, מהם הצרכים, למה אני עושה את מה שאני עושה…


3. מנהיגות -

מנהיגות ״מהמושב האחורי״. תנו לערכים ולכוונים עקרוניים שבהם בחרתם להיות ברורים וחדים - זה המצפן שלכם. כך תמצאו את דרכם מחדש בכל מצב משתנה לפי קריטריון ברור המוביל לכוון רצוי אך לרוב בדרך שלא חשבתם עליה קודם.


4. ״שינוי דיסקט״ -

קבלו (בהכנעה ובענווה) את המציאות החדשה שלפיה אי-ידיעה ואי-ודאות הם המצב הנורמלי החדש - לא משהו להעלים/להסתיר/להתנגד… בעולם משתנה של יצירתיות וחדשנות הגישה הישנה תעכב ותבזבז לכם זמן ואנרגיה. לגיטימי לגמרי לא לדעת תשובות מסויימות ברגע נתון. הכרה מיידית בכך תשחרר אתכם מקיבעון לפעולה מקדמת של חקר ואיסוף נתונים דרך ניסוי וטעיה או דרך מידע הזמין ברשת.


5. מיינדסט מקדם -

שימו לב בזמני ההתבוננות שלכם אם שמרתם על גישה חיובית וסבלנית של רץ מרתון ולא של ספרינט. תחשבו על זה כעל מסע! עם המשכיות שהשינוי הוא חלק אינטגרלי בו. בעולם כזה, הגישה שתקדם אתכם היא של הסתכלות תמיד קדימה. טעויות הן בלתי נמנעות! לא אומרות עליכם אישית שום דבר. זה חלק מה״ביזנס״ שיש להכיל בהבנה, להסיק מסקנות, להיות יותר חכמים ולהמשיך קדימה.


6. לא לבד -

מצאו את המשלימים שלכם לכל פרוייקט כשותפים ויועצים ותעבדו איתם בשיתוף כצוות אחד הפועל כל אחד בדרכו למען מטרה ברורה ומוסכמת.


7. למידה -

הסכימו לפתוח את הראש ללמידה בלתי פוסקת - חפשו לעצמכם פעילויות וגישות מעניינות שונות, במגוון תחומים לחלוטין שונים ממה שעשיתם עד כה. כך תרעננו את החשיבה שלכם, תוכלו לרכוש מיומנויות חדשות ותקלו על עצמכם לעשות ״ריפריימינג״ לדרכי חשיבה ישנות ועקשניות. כך עולמכם יועשר בנקודות מבט שונות.


8. הוליסטיות מערכתית -

בניגוד רב לדרך שבה חונכנו, חישבו מערכתית על עצמכם ועל כל דבר. ככל האפשר. גם זה שריר מתפתח. כל דבר הוא חלק ממשהו, מחובר למשהו, משפיע על משהו כחלק ממערכת מורכבת. חפשו את ההקשרים, את החיבורים ואת המשמעות של כל פעולה שלכם על מעגלים יותר רחבים. חפשו להבין מצבים כמערכת מורכבת ורבודה. בראיה הוליסטית כזאת שימו לב שבכל מה שאתם עושים, אתם מונעים על ידי אותם ערכים בהומוגניות בלי ליצור קונפליקטים פנימיים.


9. עזרה -

מצאו את העזרה הנכונה לכם - אם אתם חשים שמשהו תקוע יותר מדי זמן אצלכם - אל תישארו שם. קחו עזרה! היא נמצאת בסביבה שלכם.


לסיום,

אין לי בשורות על דרך קלה וזורמת למוכנות עתידית בכל הקשור לעולם העבודה ולא רק… מדובר בתהליך גדילה והתפתחות, בבחירה בחיזוק מרכז כובד כעוגן כמו בובת ״נחום תקום״! כלומר, לפתח יכולת לאסוף את עצמנו, לרתום כוחות ולהשקיע מאמצים.


זה לא קל! זה מאתגר. אך בגישה חיובית תהנו הנאה מסוג אחר- מתוצאות מפתיעות לטובה מעל המשוער, מתחושת מסוגלות, מאתגריות. ההשקעה תשתלם לכם ותתגמל אתכם מאוד.

למה לא להנות מהרוח הגבית של השינוי?

התוצאות המלהיבות, ההגשמה וההזדמנויות נמצאים היום בצד הזה של המטבע וממתינים להיות מנת חלקנו.


אשמח לשמוע מה אתם חושבים על כך,


בהצלחה,


אילנה.


נ.ב.

אפשר לפגוש אותי בשעור הפתוח הקרוב-

להמשך הקריאה בנושא - כאן


27 צפיות0 תגובות
 
!-- Facebook Pixel Code -->